תמלול משפטי- גירושים ואולי אפשר להציל?!

גירושין הפכו בשנים האחרונות למנת חלקם של זוגות רבים. לנוכח אחוזי הגירושין בישראל בפרט והעולם המערבי ככלל אנו עדים לעלייה דרמטית בנושא זה. כמו כן, כחלק מאותו הליך ארוך ומורכב, מתחדד הצורך בהבנת ההליך על בוריו, כיוון שהליכי גירושין בישראל עלולים להוות תמהיל של 2 ערכאות משפטיות שונות (בית דין רבני וערכאה מקבילה - אזרחית), כאשר לתמלול ישנו חלק במידה רבה להכריע במסגרתן.

הסיבה לכך היא מתוקף היותו של כלי זה שובר שוויון בזכות יכולתו לגבות עדות מהימנה. לנוכח תפקידו הרם של תמלול כחלק מגירושין, כמו גם מתוקף חשיבות ההליך עצמו, אנו נמצאים כאן על מנת לספק את התמלול באופן המקצועי ביותר, יחד עם זאת אנו מקווים שמסמך זה יכול אולי להוות גשר וחיבור להבנה בין הצדדים. על מנת להסיר מעט את הלוט מההערפל מוזמנים להמשיך ולקרוא את המאמר.

מהו תמלול?

כדי להבין את תפקידו של תמלול חשוב ראשית לבאר כיצד נעשה בו שימוש. תמלול הוא העלאת מלל שנאמר במסגרת שיחה, בין אם פורמלית והתבצעה במסגרת וועדה או ישיבה ובין אם בלתי פורמלית כפי שקורה בעת הקלטות, ולהעבירה אל הכתב, כמסמך כתוב וקריא.

תמלול מתבצע במסגרות רבות ומגוונות, כדוגמת מחקרים איכותניים בעבודות דוקטורנטים, ראיונות עיתונאיים, הרצאות אל מול קהל ודיוני ערכאות משפטיות, כאשר שם הוא לרוב בא במגע עם הליכים משפטיים כדוגמת גירושין.

תמלול כאמצעי מעבר למילים

במסגרת הליך של גירושין עלולים לעתים הצדדים להגיע למחלוקות, אי הבנות ורבים מתקשים להגיע להסדר שמרצה את שניהם, בין אם מפאת חוסר הרצון להתגרש או שמא דווקא היעדר הסכמה על האופן יש להתגרש.

חשיבותו הרבה של תמלול משפטי לא נעצרת אך ורק ביכולתו לדובב הקלטה ולהעלותה על הכתב, אלא גם בהעברת האווירה והאקלים הנלווה לשיחה באמצעותו. כלומר, במסגרת תמלול המתמלל לא רק מציין את תוכן הדברים, אלא גם את הלך הרוח בהם נאמרו, בעודו מונה פעולות ומעשים שונים שננקטו מצד המעורבים בה.

לכן, במסגרת הקלטה מתומללת יתייחס המתמלל גם לשתיקות, הרמת קול הדיבור, ושאר היבטים משמעותיים אשר יכולים לחזק ולתמוך בראייה ובזווית הייחודית שמייצר ההקלטה מבקש להכניס כחלק מהתמלול. כך לעיתים רבות יכולים הצדדים לשמוע את הנאמר פעם נוספת ולגלות נופכים רבים שלא התגלו בשיחה עצמה. עובדה זאת יכולה להוות כגשר ופתח להבנה בין הצדדים.


תמלול כחלק מהליך הגירושין עצמו

בנוסף לכך, השימוש בתמלולים לא מתרחש רק בסוף החלטת הזוג להתגרש, אלא יכול ללוותו גם במהלך ההליך עצמו. זאת כאשר לכל בר דין קיימת הזכות לבקש את אישור השופט להקליט ולתמלל את כלל הדיונים המשפטיים, כאשר המשמעות של זו היא היכולת לבחון אותם לאחר מכן ולהפיק מכך מסקנות רלוונטיות כפי שנקבע בחוק כדלקמן:

רוצה לומר, לפי חוק בתי משפט-1984 התשמ''ד, נקבע כי ''ביקש בעל דין שדיון יוקלט על חשבונו, יאפשר זאת בית המשפט אלא אם כן מצא שאין לעשות כן מטעמים מיוחדים, ובלבד שהדיון מתועד בדרך אמינה ומדויקת..''.

דוגמא לכך ניתן למצוא כאשר קיימת התעללות מצד מי מבין הצדדים, בין אם מקורה פיזי או מילולי בלבד, כאשר באמצעות תמלול יכול אחד הצדדים לשפוך אור חדש אודות אשר מתרחש בחדרי חדרים ורחוק מעין ציבורית או חיצונית.


למנוע גירושין

לסיכום – תמלול כחלק בלתי נפרד מהליכי גירושין

כפי שניתן להבחין מן הכתוב לעיל, באמצעות תמלול עולה בידו של כל החפץ בכך להעניק רובד נוסף ומשמעותי לטענותיו השונות.

לעיתים יכול התמלול להוות פתח לגישור ודיבור בין הצדדים ולעיתים כאשר כלו כל הקיצין יכול להוות כראייה משמעותית בדרך. במסגרת ההליך עצמו לתמלול קיימות זכויות רבות, כאשר ניתן לעשות בו שימוש בכדי לבחון וללמוד אודות ההליך המשפטי, כאשר בעקבות זאת לעתים נחשפות ידיעות משמעותיות, אשר מסתתרות באמרות שנאמרות בלית דעת.

לכן, אילו הנכם בפתחו של הליך גירושין, ייתכן במידה רבה כי ישנו רצון לתמלול שיחתכם עם בן/ת הזוג, כמו גם תמלול דיוני המשפט שאתם עתידיים לקיים, בכדי להבטיח כי כלל ההליך יתבצע על הצד הטוב ביותר עבורכם ובכך תקבלו זוויות נוספות.


1 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול