top of page

תמלול משפטי – מתי הוא נחוץ לעורך דין

עודכן: 2 בנוב׳ 2021

תמלול הקלטה או שקלוט, שבו נשמע קולו של הצד שכנגד תומך בגרסתכם, מהווה ראיה ניצחת. במרבית המקרים ראיה זו תביא לפסיקה לטובתכם. אז מהם דיני המשפט האזרחי שבהם נוכל להשתמש בהקלטות, וכיצד עורך דין יוכל להשתמש בה גם במשפט פלילי?


ההליך המשפטי בישראל – קצת על שיטת המשפט האדברסרית

בטרם נדבר על חשיבות וכוחן של הקלטות כראיות צריך להסביר על שיטת המשפט הישראלית, היא השיטה האדברסרית, אשר יכולה לשפוך מעט יותר אור בנושא.

בשיטה הנהוגה בישראל על הצדדים לתביעה ובאי כוחם לנהל את התביעה בעצמם, לרבות בחירת עילות התביעה והצגת הטיעונים, ומעל לכל, בחירת והבאת הראיות לדיונים, זאת בניגוד לשיטה האינקוויזיטורית שבה השופט דורש את הראיות. התמלול המשפטי הוא כמובן ראיה כזו, העוזרת לכל עורך דין.
בית משפט בישראל

ההגנה הכי טובה היא התקפה – הצורך בראיות איתנות

לכן עורכי הדין המייצגים את לקוחותיהם בהליכים משפטיים בישראל צריכים להביא עימם את הראיות החזקות ביותר לבית המשפט.

אומנם חוזים חתומים, בהליכים הנוגעים להם, מהווים ראיה די חזקה, ועדות יכולה גם היא להיות לא מבוטלת. אחת הראיות, אשר נחשבות לחזקות ביותר בבית המשפט, היא הקלטה אותנטית של הצד השני אשר תומכת בגרסתכם - כלומר תמלול משפטי המעיד שעדותכם היא הנכונה.


מדוע הקלטה נחשבת לראיית הזהב?

הקלטה של הצד השני לתביעה מהווה ראיה איתנה, אשר לא פעם מכריעה את הכף כאשר מדובר על הליך תביעה או הגנה. ההקלטה היא בעלת עוצמה כה רבה מסיבה אחת עיקרית, והיא רף ההוכחה הנדרש במשפט אזרחי.


מאזן הסתברויות – הקלטה עומדת במלוא הדרישה

בעוד שבהליך הפלילי על התובע, היא המדינה, להוכיח את טענותיה מעל לכל ספק סביר, או במספרים, בוודאות של 95% אחוזים, במשפט האזרחי לא כך הדבר. לשם פסיקה לטובתכם בהליך אזרחי, יהא עליכם להוכיח את טענותיכם ברמת וודאות העולה על 50% בלבד, יחס שבעגה המקצועית קרוי "מאזן הסתברויות". תמלול משפטי לצד ההקלטה הוא ראיה כזאת.

שמיעת דבריו של הצד שכנגד, אשר תומכים בגרסתכם, מאפשרת במרבית המקרים וודאות העולה על 50% ללא כל קושי, בייחוד לאור דרך ההתבטאות בשיח חופשי, אשר משוחררת וחופשית יותר מאשר בהתכתבות מיילים או הודעות טקסט.


הצורך במתמלל עבור עורך הדין – דרך הצגת הראיות

כידוע, בית המשפט לא מקבל הקלטות כראיה קבילה בבית משפט. על פי פקודת הראיות שעליהן תוכלו לקרוא כאן, ופסיקות שונות בנושא, הקלטה תוגש לבית המשפט כראיה אך ורק כתמלול.

נציין לעניין זה, כי על התמלול לעמוד במספר קריטריונים הקיימים בחוק ובפסיקה.למשל יהיה עליו להיות תואם באופן מוחלט להקלטה, אשר אינה ערוכה, מוטה וכו'. כמו כן, ההקלטה תהא קבילה אך ורק אם ניתן יהיה לזהות את כלל הדוברים בהקלטה. שכן אם לא ניתן לזהות כל דובר על פי קולו, לא ניתן יהא לתחום את דבריו של כל דובר כראוי.


אז אחרי כל זה – מתי תמלול משפטי נחוץ לעורך דין?

כפי שציינו, תמלול משפטי מהווה ראיית זהב, אשר יכולה להכריע את הכף באופן מוחלט. משכך, סביר להניח כי אם לעורך דין תהיה ראיה זו, הוא ישתמש בה. להלן מספר דוגמאות מחיי היומיום של עורך הדין, שבהן ההקלטה עוזרת לעורך דין לנצח בתיק.


דיני עבודה – עילות רבות יוכרעו על בסיס הקלטה

דיני עבודה נוגעים לחיים של כולנו, ולכל הפחות, לחיי כלל השכירים במדינת ישראל. דינים אלו נועדו להגן על אלו המצויים בשוק העבודה, בין היתר מתוך תפיסה והכרה בכך שאדם מבלה את מרבית שעות יומו במקום עבודתו (קראו על תמלול דיני עבודה).

ראשית הקלטות יוכלו לסייע בתיקים הנוגעים להטרדה מינית במקום העבודה, שכן הקלטת אחד הצדדים מהווה ראיה ניצחת לקיומה של הטרדה, או לחלופין, שימוש במערכת המשפט לשם נקם בגין סיבות שונות. כמו כן, הראיה האמורה תוכל לשמש ככלי להוכחת פיטורין בשל היריון ולידה, אפליה על שלל סוגיה ועוד.


קניין, עסקים ומה שביניהם – המשפט האזרחי הקלאסי

לא פעם מגיעים לפתחו של בית המשפט עניינים אזרחיים שונים, החל מעסקה בין ספק ללקוח שלא הושלמה, דרך דיונים אודות אחוזי בעלות בעסק וכלה במכירות נדל"ן במיליוני שקלים, בהן חוזה בעל חוסרים רבים. במקרים אלו אין ראיה ניצחת וחזקה מאשר הקלטה, או תמלול מהקלטה.

הקלטת הצד הנגדי יכולה להעיד רבות. במקרה שמדובר על חוזה שניתן לפירוש במספר אופנים, הקלטה תעיד על כוונתם של הצדדים באופן מוחלט. בנוסף, אם מדובר על הכחשת מתן שירותים או אספקת סחורה, הקלטה המאשרת את טיעוניו של מי מהצדדים תאפשר סיום ההליך במהרה, ולטובת הצד שמחזיק בנכס הראייתי המדובר. (קראו עוד על תמלול עסקי)


דיני משפחה – אם ההליך הופך למכוער

דיני המשפחה ידועים כאחד מתחומי המשפט הרגישים והקשים ביותר. בעוד על הנייר עיקר העיסוק הוא מעין "פירוק שותפות", לא פעם הדם הרע בין הצדדים יכול להביא לאי הסכמות, ומשם הדרך ליחסים עכורים מהירה ביותר.

משכך, דרך אחת לסיום ההליך במהרה, או לחלופין מניעת דרדור נוסף, היא הקלטה, שתתגבש לתמלול משפטי. בין אם מדובר על יחס לא הולם של אחד הצדדים, המהווה עילה לגירושין בפני עצמה. בין אם מדובר על הצהרות לעניין הרכוש המשותף, אשר אחד הצדדים מעוניין להסתיר לשם קבלת אחוז גבוהה יותר ברכוש המשותף ובין אם מדובר על הקלטה אשר נועדה להעניק שיעור משמרות מבוקש על הילדים. הקלטה, אשר תהפוך לתמלול משפטי, היא ראיה יקרה מפז, והופכת את התמלול המשפטי לנחוץ בעבור עורך הדין במיוחד בתחום הגירושין.


לא רק במשפט האזרחי – שימושי התמלול וההקלטות במשפט הפלילי

כאמור לעיל, רף ההוכחה הנדרש בהליך הפלילי עומד על 95% לשם הרשעה. בעוד בעבור המדינה מדובר על רף די נוקשה, הדורש מהם לא ראיות רבות, בהן כמובן הקלטות, בעבור הנאשם ועורכי דינו מדובר על בשורה די משמחת, אם אלו הצליחו להשיג הקלטות התומכות בגרסתם.

במקרה של המשפט האזרחי כאמור הקלטה, אשר עולה לכדי תמלול, יכולה לסייע לעורך דין להגיע לוודאות העולה לכדי 50%. מתוך עקרון קל וחומר ניתן לקבוע כי תמלול הקלטה, אשר תומך בגרסתו של נאשם, יפגע בתיק התביעה בהליך פלילי, שכן זה ימנע כל סבירות להגעה לרף ההוכחה הנדרש. משכך התמלול המשפטי ישמש, לא פעם, עורכי דין פליליים.


לסיכום – מתי יזדקק עורך דין לתמלול משפטי?

כפי שראינו, שיטת המשפט הישראלית מעלה צורך באגירת ראיות בעלות עוצמה ככל הניתן. בשל רף ההוכחה הנדרש במשפט האזרחי הוא מאזן ההסתברויות, מהווה ההקלטה ראיה עוצמתית, אשר יכולה לשחק לטובת הצד אשר מצליח לשים עליה את ידו. כמו כן, ראיות אלו יוכלו לשמש נאשמים בהליך פלילי, שכן אלו יוכלו לפגום בקלות בתיק המתגבש נגדם, זאת בהתאם לרף ההוכחה הנדרש בהליכים אלו.79 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page