top of page
תמלול ראיונות

תמלול ראיונות

תמלול הקלטות של ראיונות חשוב על מנת להפיק את המירב מן הריאיון. כאשר הריאיון מוצג לפנינו בכתב ניתן לתת יותר תשומת לב למה שנאמר ולתפוס אף חצאי מילים שלא הושלמו, פליטות פה, שימוש במילים ספציפיות המביעות בדרך זו או אחרת את הרגשת או מחשבת הכותב באותו הזמן.
 
כאשר השיחה מתומללת אנו יכולים למקד יותר טוב את תשומת ליבנו בנאמר מאחר ובתמלול אין רעשי רקע, אנו לא עסוקים בטון הדיבור או בהטעמה הלשונית אלא אך ורק במלל. דוגמה לנושא שניתן יהיה לשים לב אליו בצורה מדויקת יותר בכתב מאשר בהקלטה הוא השימוש במילים בעלות קונוטציה חיובית או שלילית. לעיתים אדם ינסה להסוות את הרגשתו על ידי שינוי טון הדיבור אך בחירת המילים תסגיר את הרגשתו מבלי שהוא אף ירגיש בכך שטעה בבחירת מילותיו והסגיר זאת.
 
שימוש במילה "בזכות" במקום המילה "בגלל" תעיד כי נושא זה מעלה הרגשה חיובית אצל המדבר משום שניתן להשתמש במילה זו במשמעות חיובית בלבד, אף אם השתדל להשתמש בטון דיבור עגמומי. לחלופין יכול היה המרואיין להשתמש במילת "באשמת" אשר לה משמעות שלילית בלבד ובכך להסגיר את ראייתו את הנושא כשלילי.

ראיונות לסטודנטים - סטודנטים מבצעים ראיונות כחלק מעבודת החקר באוניברסיטה. כדי לבצע מחקר איכותני על הסטודנטים לשאול שאלות רבות ולעודד את המרואיינים להרחיב את דיבורם במענה על כל שאלה משום שמחקרים אלו מבוססים על התרשמות מחוויות אישיות ותחושות של אנשים. לרוב הסטודנט יצטרך לבצע כמה וכמה ראיונות כדי להוכיח חוקיות מסוימת בנושא דבר שיוביל למסקנה אשר תקפה מבחינה מדעית. הסטודנטים אשר אינם מיומנים בקלדנות בוודאי שלא יוכלו לרשום את כל שהמרואיינים אומרים בזמן אמת ולכן יקליטו את הנאמר בראיון. כדי לא לבזבז זמן רב בתמלול ההקלטות הסטודנט יוכל לשכור את שרותינו ולחסוך זמן ומאמץ שאותם ישקיע בעשיית העבודה עצמה ושכלולה לקבלת הציון הטוב ביותר. בטוחנו שתמלול ההקלטות שנבצע עבור הסטודנטים יסייע להם להפיק את המירב מן הראיונות שהם מבצעים ולקבל את העבודה האיכותית ביותר.


ראיונות עבודה בחברה - לעיתים חברות זקוקות לשירותי תמלול על מנת לתמלל ראיונות של מועמדים למשרה כך שניתן יהיה לקצר את תהליך המיון של המועמדים ולהשוות בין תשובות המרואיינים בצורה האפקטיבית ביותר כאשר תשובותיהם נמצאות זה לצד זה.
ראיונות לעיתונאות- בעת ביצוע כתבה עיתונאית יש לתמלל את הריאיון להכנת כתבה מקיפה בנושא ולהציג את דמותו של אותו אדם בהקשר של דעותיו, עמדותיו, עיסוקו ועברו. בראיונות מסוג זה נשאלות שאלות רבות והמענה עליהם לעיתים דורש תמלול מרחיב ומקיף שכולל פיסוק מדויק והעברת הדברים שניתן לשמוע מעבר לדבריו של אותו אדם כדי לתת לאדם הקורא את הכתבה חוויה של התבוננות בשיחה ולא של מלל רצוף חסר חיות. המתמללים והמתמללות שלנו נכונים לתמלל את החוויה של הריאיון במלואה כפי שנשמעה בהקלטה. החל משלושה נקודות המסמלות עצירה פתאומית בשטף הדיבור לזמן ממושך. עד לציון רעשי הרקע שנשמעו אשר רלוונטיים לשיחה כמו נביחת כלב שקרתה במהלך הריאיון והמראיין שאל עליו שאלות לאחר מכן או המהום שמציין הסכמה. 


ראיונות כראיה בבית המשפט - כאשר לקוח מציין בפנינו כי עלינו לשקלט ראיון עם אדם שאיננו מודע כי הוא מרואיין וכי הקלטה זו היא להצגה כהוכחה בבית המשפט יהיה עלינו לוודא את התנאים המתאימים לביצוע ראיון שכזה. לשם כך ראו את הנקודות שחשובות לתת עליהן את הדעת בנושא זה בשירות תמלול משפטי.

bottom of page