top of page

קלדנות לחוזים משפטיים

עודכן: 16 באוק׳ 2022

למה חשוב לשים לב כשבוחרים קלדנים לחוזים משפטיים. ובמה זה שונה מסוגי קלדנות אחרים?


מסטודנטים ואנשי עסקים ועד לחברות, ארגונים ותאגידים גדולים, כולם נעזרים תכופות בשירותי תמלול וקלדנות מקצועית. לעיתים קרובות אנו נזקקים גם לקלדנות לחוזים משפטיים. לא פעם מעדיפות החברות להיעזר במקור חוץ, שכן עבודת הקלדנות דורשת תשומת לב רבה ולא תמיד אנשי האדמיניסטרציה פנויים או מיומנים לכך.

עם זאת, השוק רווי קלדנים וחברות קלדנות , לכן חשוב לשים לב שבוחרים נכון. בעידן הטלפונים החכמים ומסרונים, כמעט כל אחד יכול להקליד במהירות. אך לא במהירות בלבד נמדד קלדן טוב, למרות שזה בהחלט אחד הפרמטרים.

חתימה על מסמך שהוקלד

למה רצוי לשים לב בבחירת עבודת קלדנות לחוזים משפטיים?

זמינות ועמידה בלוחות זמנים - סביר להניח שחברה או ארגון יזדקקו לשירותי הקלדה לחוזים משפטיים באופן שוטף. לכן יעדיפו למצוא ספק קבוע. כמו כן, יהיו מסמכים דחופים יותר שיהיה צריך להקליד אפילו מהיום להיום, לכן חשוב למצוא חברה או ספק שיעמדו במשימה.

דיוק, ניסיון ותשומת לב לפרטים - לא בכל המסמכים והפרוטוקולים נדרשת אותה רמת דיוק, אך אנו בהחלט רוצים לדעת הן כאנשים פרטיים והן כחברות, שאנחנו בידיים טובות (תרתי משמע). קלדן טוב ומנוסה שם לב גם לשגיאות כתיב והגהה ובנוסף, מודע לפורמטים של מסמכים שונים ולצורה שבה הם אמורים להיראות. כך חוזה משפטי לא ייראה כמו עבודת סמינריון וסיכום ישיבה בעירייה לא ייכתב בתבנית של תסריט.

מחיר - כמו בכל מקצוע מסודר יש מחירון גם לשירותי הקלדה, אך כאמור, השוק רווי והפרצות רבות. לפני ששוכרים שירותי הקלדה, שווה לעשות תחקיר ולבדוק מהם המחירים המקובלים ומה בדיוק מקבלים תמורתם. לרוב המחיר משתנה גם לפי כמות המילים וגם לפי הפורמט. הקלדת מסמכי חקירה אינה זהה במחיר להקלדת תוכן לאתרים והקלדה בשפה זרה, אינה זהה במחיר להקלדה בעברית.

עורכי דין נוהגים להשתמש רבות בשירותי הקלדה לצרכים שונים: תמלול ישיבות בזמן אמת, דוחות, מסמכים פנימיים וחוזים. לא תמיד המזכיר או המזכירה המשפטיים יכולים לעמוד בעומס הרב. לכן, מעדיפים עורכי הדין להיעזר במיקור חוץ. נכון, כיום, לחוזים משפטיים פשוטים יש תבניות במרשתת שניתן להוריד בקלות, אך לא פעם אי מתן תשומת לב לפרטים קטנים עלול להשפיע על גורלות רבים. לכן, מהתו הראשון מומלץ מאוד להיעזר בקלדן המתמחה בחוזים משפטיים.

מעבר לכל הפרמטרים שצוינו לעיל, הקלדן המשפטי צריך גם להיות בעל תכונה אחת חשובה ביותר: דיסקרטיות. במדינה כה קטנה, שבה כולם מכירים את כולם, עלול שם מוכר להשתרבב למסמך משפטי רגיש (למשל חלוקת רכוש בגירושין או ירושה), לכן הדיסקרטיות היא חובה.

חשיבות הפיסוק בקלדנות לחוזים משפטיים

בעוד שבעבודה סמינריונית למשל, ניתן להעלים עין מסימן פיסוק תועה, כשמדובר בחוזים משפטיים, כל פסיק או נקודה שאינם במקום יכולים לשנות את משמעות הדברים ולהטות את הכף לטובת הצד השני. חוזים משפטיים רבים צריכים להיות קבילים גם בבית המשפט ולכן חשוב מאוד שהקלדן יישאר נאמן לניסוח ויתרה מכך, שתהיה לו הבנה בסיסית במושגים משפטיים. לאחר סיום ההקלדה רוב הקלדנים עושים סבבי בדיקה נוספים לראות שהכול בחוזה במקומו, ומעבירים את הקבצים באופן מאובטח למבקש השירות.

לסיכום: בקלדנים יש צורך מאז ומעולם. עם השנים הביקוש רק הולך וגדל, אך לא כל אחד בעל מקלדת ותכנת וורד יכול להיות קלדן. גם בקלדנות יש סוגי התמחויות, בין אם זו הקלדה בזמן אמת (תמלול), הקלדה של עבודות סמינריון, הקלדה ישירות לאתרים (הזנת תוכן) או הקלדת חוזים משפטיים, הדורשת יותר מכל ריכוז, תשומת לב לפרטים, דיסקרטיות ועמידה בלוחות זמנים. לכן, חשוב מאוד לבדוק לידי מי אתם מוסרים את העבודה ולדעת לשאול את השאלות הנכונות כדי שלא יצוצו לאחר מכן קשיים בלתי צפויים לכם וללקוחות שלכם.

41 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page