top of page

תמלול הרצאות – בדגש על סטודנטים

תמלול היא ממזמן מנת חלקם של רבים אשר בין אם במסגרת משלח ידם או לצורך עריכת ותיעוד הקלטות אשר בבת עינם, פונים לידי סיוע מקצועי בכדי שגורם מוסמך יוכל להעלות על הכתב את אשר נאמר בעל פה.

שימוש נוסף אשר נהפך לנפוץ במידה רבה לאחרונה הוא תמלולם של הקלטות אשר מקורן באקדמיה, ומגיעות מצד סטודנטים בשלל תארים שונים, כאשר המשותף לכולם הוא הפניית קשב ותשומת לב לאשר נאמר, במקום לנסות לעמוד בקצב הכתבה רצחני ו/או תיעוד, אשר גוזל מהם את כלל תשומת הלב בעודם חוטאים לעיקר ונאלצים להתעסק דווקא בתפל.

לפיכך, במאמר הקרוב נדון בשאלה מה הם המאפיינים של תמלול הרצאות, כמו גם כיצד לעשותם על הצד הטוב ביותר.


סטודנטית מתמללת

תמלול הרצאות למען מיקוד קשב בעת הרצאה

כאשר נעשה שימוש בתמלול כחלק מהאקדמיה, מתאפשר לסטודנט אשר לעתים רבות אינו נמצא בשלביו הראשונים של התואר, אלא עלול להיות דווקא סטודנט לתואר שני ואפילו דוקטורט, להפנות מן הקשב שלו ומן הזמן שלו להקשבה ולמידה בלבד, מבלי להקצות זמן ומשאבים לתיעוד וסיכומים.

התמלול נעשה כחלק מהליך אשר נקרא תמלול צד ג', כלומר – תמלול אשר לא נעשה פרונטלית בדומה לאשר קורה כחלק מדיונים בערכאות משפטיות בהן הקלדן מעלה על הכתב את כל אשר נאמר באוויר הפתוח, אלא באמצעות הקלטה אותה הסטודנט מבצע בעצמו, אשר נמסרת לאחר מכן לטובת המתמלל.

בהמשך לכך, המתמלל מקבל את התוכן ולאחר מכן באמצעות הקשבה ובחינתו הוא מעביר את כלל ההקלטה על הכתב כאשר כך למעשה יכול הסטודנט להתמקד בדבר אחד בלבד – להקשיב.

תמלול הרצאות למען ביצוע לימוד אוחר

בנוסף לזאת, תמלול הרצאות מסייע במידה רבה לסטודנט ו/או למרצה אשר ביצעו הרצאה ובהתאם לעקומת הקשב אשר מאפיינת שיחה מול קהל, לעתים עלול האחרון לאבד ריכוז או את מרכז התוכן בהרצאה, כאשר מדובר בתופעה שכיחה למדי לאור היותם של דור ה- Y אשר חבריו הינם רוב אוכלוסיית הסטודנטים כיום, ידועים כבעלי הפרעות קשב מרובות.

לאור זאת, באמצעות תמלול הקלטות עולה בידיו של הגורם אשר נעזר בשירות לבצע לאחר ההרצאה בחינה מחודשת של אשר נאמר בה למען עיבוד נוסף של התוכן, כמו גם הסתכלות מזווית נוספת אשר לא הבחין בה בעת ההרצאה עצמה, בחינה אשר מתאפשרת באמצעות תמלול הרצאות.

תמלול הרצאות בעבור סטודנטים בעלי צרכים מיוחדים

כמו כן, ישנה אוכלוסייה שלמה של בעלי לקויות שמיעה אשר מתקשה במידה מסוימת לעקוב אודות אשר נאמר במסגרת הרצאה אשר לעתים עלולה לארוך שעות, בעודם מנסים לעתים לקרוא את שפת הדובר, כפעולה אשר מקשה עליהם לקלוט ולהפנים את החומר בהשוואה אל מול סטודנט אשר מסתמך על חוש השמיעה בנוסף.

לאור זאת, סטודנטים בעלי לקויות שמיעה יכולים להיעזר בתמלול הרצאות בעודם קוראים את תוכן ההרצאה לאחר מכן, כאשר במידת הצורך ניתן לתאם זאת מראש עם הגורם המתמלל כאשר נקבע עימו מועד הגשת תמלול ההקלטה, כאמצעי אשר יאפשר להם לצמצם עד כדי להעלים את הפגיעה או חוסר השוויון אשר הם נאלצים להתמודד עימו.

דגשים לביצוע מיטבי של תמלול צד ג'

בכדי לבצע תמלול צד ג' כהלכה ובאופן אשר יקל כמה שניתן על המתמלל לעשות את עבודתו, הקלה אשר תתבטא כמובן במשך הזמן אשר יידרש מאותו מתמלל להשלים את המשימה, וכפועל יוצא מכך להוזיל את עלות ההליך כולו, יש לוודא כי נשמרים כמה תנאים קרדינלים להקלטה.

תקינות הציוד ואיכות השמע כגורם דרמטי במסגרת תמלול צד ג'

בהמשך לכך, בכדי לבצע תמלול של הרצאה על הצד הטוב ביותר, יש לוודא כי הסטודנט אשר מתעתד לתמלל את אשר נאמר במסגרת ההרצאה, מקפיד על היעזרות בציוד הקלטות תקין ושמיש, אשר ניתן לרכוש מבעוד מועד או להשכיר מהגוף אשר עמו יבצע לאחר מכן את מלאכת התמלול.

הסיבה לכך היא שלעתים נעשה שימוש בציוד אשר אינו הולם את התנאים והאקוסטיקה אשר נמצאת באותו חלל, וכתוצאה מכך מלאכת התמלול נהפכת למסובכת, ארוכה, קשה ויקרה יותר בעבור כלל הגורמים.

בנוסף לכך, חשוב לא פחות לוודא כי מיקום המכשיר אשר באמצעותו תתבצע ההקלטה הינו רלוונטי וכזה אשר הושקעה בו מחשבה תחילה, בכדי להקל ולייעל עד כמה שניתן את ההליך כולו, ייעול אשר תרומותיו ברורות.

כיצד תגיע לידי ההקלטה אשר שלחתי לתמלול

לתמלול מעמד משפטי מיוחד, שכן מדובר במלאכה אשר דומה במידה מסוימת לתרגום תוכן משפה זרה, כאשר כאן המיקוד אינו רק בשפת הדובר אלא גם בהעברתו ממד השמיעה לממד הקריאה.

לפיכך, תמלולי הקלטות מחויבים להעביר את המסמך במדויק כפי שהוא נשמע ולא להפחית או להוסיף משורה ממנו, לכן, ההקלטה תתורגם בדיוק כפי שהיא נשמעת לכדי כתב, כשכלל ההערות והאמירות הנקודתיות של הדובר יועברו כלשונו על הכתב.

כיצד נקבע מחיר תמלול הרצאות?

איכות השמע ומועד ההגשה

כפי שצוין קודם לכן, לאיכות השמע יש תפקיד משמעותי בקביעת מחיר ההקלטה, כאשר מתלווים לה עוד מספר תנאים ותבחינים. מבין אותם תבחינים ניתן למנות את מועד ההגשה, כאשר אילו נדרשת ההקלטה בהקדם המיידי אזי שיש בכך בכדי להוסיף למחירה, לאור העובדה כי כעת נדרש המתמלל להקדיש מזמנו המיידי לטובת העניין.

שפת הדובר והמשלב הלשוני בו הוא משתמש

גורם נוסף אשר משפיע במידה רבה על מחיר ההקלטה, הוא השפה בה נעשית ההקלטה. זאת כאשר פרט לשפת הדובר כדוגמת אנגלית, עברית, ערבית וכדומה, מדובר גם במשלב הלשוני בו הוא בוחר הדובר להשתמש כחלק מהרצאתו, כאשר ככל שהמשלב הלשוני של הדובר אזוטרי, אזי שיש בכך גם כן בכדי לתרום לעליית המחיר, בשל המורכבות אשר נלווית להבנתו.

אורכה של הקלטה וכמות הדוברים בה

לבסוף, 2 הגורמים המרכזיים ביותר ואולי המשמעותיים ביותר הינם אורכה של הקלטה כמו גם מספר הדוברים בה. בהקשר לראשון, מטבע הדברים ככל שהקלטה הינה ארוכה יותר – בהתאם גם המחיר אשר נדרש לפענחה כנגזרת של הזמן והמשאבים אשר נדרשו לה.

בנוסף לכך, בהרצאה אשר מגוללת שיח בין 2 גורמים שונים, כפי שקורה לעתים במסגרת כנסים או הרצאות בהן ישנו מראיין ומרואיין, או אפילו פורום וכנס אשר מכיל מספר רב של משתתפים, יש בכך גם כן אלמנט אשר מקשה על מלאכת התמלול, וכפועל יוצא מכל אשר משפיע על מחירו הסופי.

מחיר תמלול הרצאות כפונקציה מחזורית

כפי שצוין לעיל, מחיר הקלטה משתנה במידה רבה בהתאם לנסיבות אשר אופפות אותה ומשפיעות על מורכבות המטלה, עם זאת ניתן לומר בצורה גסה כי מרבית התמלולים מתחלקים לפי תעריף אשר מזכיר במידה רבה את האופן בו מחושבים דמי חניה.

זאת מכיוון שלרוב נוקבים בתעריף מסוים עבור 15 – 20 הדקות הראשונות בה, כאשר לאחר פרק זמן זה, בעבור כל פרק זמן מחזורי עתידי אשר נקבע מראש, כדוגמת 5 דקות, 10 דקות או בהתאם לגורם המתמלל, ננקב סכום מסוים אשר נותר לרוב קבוע עד תום ההקלטה.

לסיכום

בין אם הנכם מרצים אשר מעוניינים לקבל חיווי כיצד אשר אתם מעבירים לתלמידיכם נראה על הכתב למען שיפור וייעול עתידי, או שמא הנכם סטודנטים אשר לוקים בקושי שמיעתי ו/או בעלי קושי למידתי אשר מונע ממכם להתרכז במלוא התוכן אשר מועבר לכם במסגרת הרצאות, תמלול הרצאות עלול במידה רבה להיות הפתרון אשר הנכם מחפשים.

זאת מכיוון שבאמצעות היעזרות בשירות זה תוכלו להקדיש נפח גדול יותר מזמן ההרצאה למען הקשבה, כמו גם באמצעות פתיחת אפיק למידה נוסף אשר אינו נמצא בחזקתם של סטודנטים אשר לא מתמללים הרצאות, כאשר ניתנת לכם ההזדמנות לבצע בחינה מאוחרת יותר של החומר בכדי להפיק ממנו מסקנות רלוונטיות, אשר לעתים קשה להיחשף אליהן בעת אמירתן.

131 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Коментарі


bottom of page