תמלול הקלטות לבית משפט - איך להוציא את המקסימום מכל הקלטה

תמלול היא אומנות עתיקה אשר נעשה בה שימוש עד עצם היום הזה, כאשר בניגוד לאשר צפו רבים, פיתוחי הטכנולוגיה לא רק שלא הכחידו את היקף השימוש בתמלול, אלא רק שייפו ושיפרו את המנגנון אשר היה מורכב טרם לכן, וכעת לובש צורות חדשות.

בהמשך לזאת, אף על פי כי לכל סוגה שונה בעולם התמלולים יש את היבטיה השונים אשר כבודם במקומו מונח, קיים יסוד סביר להניח כי תמלולים משפטיים, קרי תמלול הקלטות לבית משפט, הוא ככל הנראה סוג התמלול אשר מצריך את מירב הדעת כמו גם תשומת הלב לפרטים הקטנים, כאשר נעשה בו שימוש בהקשר ערכאה שיפוטית.

כלומר, בניגוד לתמלולים אשר נעשים בעבור האדם הפרטי מנסיבותיו האישיות, בין אם כאשר מדובר בפרוטוקול ישיבה עסקית או שמא כאשר נעשה שימוש בעבור חוקר פרטי או האזנה כלשהי, תמלולים משפטיים צריכים לעמוד בכמה תקנות ודינים בכדי לקבל תוקף. לפיכך, לאור המורכבות הרבה בנושא – במאמר הקרוב נדון בהרחבה במאפייניהם השונים של תמלולים משפטיים, כמו גם כיצד להפיק מהם את המירב.

תמלול אל מול עבודת הקלדן

בטרם נדון בהיבטיו השונים של תמלול למען מטרות משפטיות, חשוב לחדד ולציין כי אין מדובר בעבודת הקלדן אשר מקליד את שנאמר למען יצירתו העתידית של פרוטוקול, אלא בתמלול אשר נעשה מטעם אחד הצדדים בתביעה בכדי לייצר ראייה חדשה.

כלומר, אף על פי כי בהיבט הפרקטי מדובר בביצועה של אותה פעולה, העלאת אשר נאמר על הכתוב למען יוכלו לעיין בו ולבחון אותו לאחר מכן, עבודת הקלדן היא עבודה אשר כלל המאפיינים אשר אנו עתידים לציין אינם רלוונטיים לה. זאת מכיוון שכלל השאלות המשפטיות אשר עולות בעניין תמלול אינן חלות על אשר נעשה בתוך מסגרת ערכאה שיפוטית.


חוק ומשפט

השטן נמצא בפרטים הקטנים

בהמשך לכך, ראיה כדוגמת תמלול הקלטות לבית משפט היא בעלת משקל רב וחסר תקדים כחלק מהליך משפטי, שכן לעתים היא מהווה מעין שובר שוויון כאשר מובע תמלול הקלטה בצירוף להקלטה המקורית, אשר שופך אור לעתים רבות על רחשי ליבם האמיתיים של המעורבים בהליך המשפטי.

לדוגמה, לעתים כאשר בעת משפט גירושין מבצע אחד ההורים שימוש ציני בהסדרים אשר אין לערבם כחלק מהמחלוקת בין הזוג, כדוגמת הסדר ראיית הילדים, ניתן לבצע הקלטה בהתאם לחוק אשר נדון בו בהמשך, כראייה אשר תוכיח מעל כל ספק את כוונותיו האמיתיות של אחד מן ההורים.

המשמעות של כך היא דרמטית, שכן בהינתן כוונותיו האמיתיות של כל נתבע ו/או תובע, יכול השופט לתפוס ולהתבונן בהליך או בסוגיה בצורה שונה לחלוטין, עובדה כשלעצמה מחזקת את חשיבותן של הקלטות מתומללות.

פרמטרים אשר קובעים את קבילותה של הקלטה מתומללת

בכדי שהקלטה אשר הובאה לידי מתמלל תוכר כראייה מטעם הערכאה המשפטית, רוצה לומר בית המשפט, ישנם מספר כללים וחוקים אשר כרוכים בתהליך והדרך אותה ההקלטה עברה בכדי להיחשב כחלק מההליך המשפטי, ובכדי שהשופט ידון בה מלכתחילה.

מבחן החוק אל מול תמלול הקלטות לבית משפט

לדוגמה, על ההקלטה לעמוד במבחן החוק כאשר האופן בו היא נגבתה הינו חוקי לחלוטין ואינו כזה אשר מהווה האזנת סתר. כלומר, במדינת ישראל החוק מתיר לכל אדם להקליט כל שיחה כל עוד הוא הינו חלק ממנה, זאת בניגוד להאזנה לנמענים על ידי צד ג', בעוד הדוברים אינם מודעים כלל לעובדה כי אדם נוסף מאזין להם, ובוודאי שלא מקליט אותם.

תקינות הציוד

טעות נפוצה אשר רבים שוגים בה בעודם מנסים לבצע תמלול הקלטות לבית משפט בכוחות עצמם, היא שימוש במכשיר חובבני כדוגמת טלפון או רשמקול ישן. הטעות חונה בעצם היותם של אותם מכשירים לא אמינים ו/או בעלי יכולת סינון רעש מועטה עד בכלל, כלומר כאשר תובא ההקלטה לידי מתמלל ו/או לידי ערכאה שיפוטית אשר תבחן אותה, קיים יסוד סביר להניח כי הוא יפסול את תקינותה בעקבות ספק שמא אנו שומעים בכלל ניתן לתמלול.

דוגמה למקרה שכזה ניתן למצוא בפרשת הרפז המפורסמת, בה בעקבות הקלטה אשר נעשתה באמצעים קלוקלים בוטלה לחלוטין טענה כי אחת הדמויות ידעה אודות קיומו של מסמך מסוים, אשר מהקלטה של שיחה עימה בנושא ניתן לפרש התייחסות ישירה ממנה אודות קיומו של אותו מסמך, כמו גם שניתן לפרשה בכיוון אחר לחלוטין. לבסוף ההקלטה הזו לא התקבלה כראיה בשל חילוקי הדעות בעניינה.

כלומר, יתכן כי אף על פי הינכם מייצרים ראייה משמעותית ובעלת כובד רב בעניינכם, בשל שימוש בציוד ישן וארכאי, עורכי הדין אשר מייצגים את יריבכם המשפטי, כמו גם השופט עצמו, עלולים להטיל ערר בנוגע לתקינותה של הקלטה זו מלכתחילה, בשל האיכות הירודה שלה.

הפתרון לכך שוכן בהיעזרות מקצועית בשירותי תמלול מבעוד מועד, היעזרות אשר נוגעת לכך שמתמללים רבים מציעים ציוד מקצועי מטעמם למען התמלול, שכן מדובר בנושא אשר הינו בבת עינם גם כן, כאשר מלאכת התמלול הופכת לקלה ונוחה יותר עבור כולם.

הגדרת זהות הדוברים

כאשר מובעת הקלטה למען דיון בבית משפט או הכרה בה כראיה, ישנה חשיבות מכרעת ליכולת של מביא ההקלטה להגדיר ולאפיין את כלל הדוברים בה לפי זהותם. כלומר, כאשר אדם חיצוני אשר אינו נכח בשיחה ישמע את אותה הקלטה, היא מוכרחת להיות ברורה דיו בכדי שאותו אדם יצליח לזהות הן את הדוברים בה, כמו גם את שיוך המלל לכל דובר.

כלומר, כאשר ישנו צורך קרדינלי ראשון במעלה כי כלל הדוברים יאופיינו ויקוטלגו בהתאם לדבריהם, מבלי שיש בנושא איזה שהוא ספק או ערר. בכדי לאפשר זאת ולהפוך הנחיה למציאות, יש להקפיד על כמה שפחות תנועה או תנועה בהתאם לגורם המדבר, בכדי לאפשר הפללה אופטימלית של תוכן לדוברו.

קורצליה בין אשר כתוב לאשר נאמר

לבסוף, אך חשוב לא פחות מבין השאר, היא קיומה של קורלציה מלאה בין תוכן ההקלטה הכתוב לבין אשר מתואר בשמע. כלומר, לעתים ישנו רצון ו/או צורך מצד לקוחות אשר רוצים לעשות שימוש בהקלטה אך לצערם מאיזה שהיא סיבה טכנית היא אינה שמישה, בין אם כתוצאה מציוד לקוי או שמא מתנאי הקלטה ירודים – גשם, רעש סביבתי, תנועה ותזוזה ועוד.

ההשלכה בפועל היא פסילתה של ההקלטה אילו ישנה איזו שהיא חוסר התאמה בין אשר נשמע לבין אשר מוצהר בתמלול ההקלטה. לפיכך, על המתמלל כמו גם על הלקוח לוודא כי כל אשר כתוב על דף התמלול הוא בעל סימוכין מתאימים לו בהקלטה שממנו הומצא אותו תמלול.

חשיבות השימוש בסיוע חיצוני בתהליך תמלול הקלטות לבית משפט

כפי שניתן להבחין, ישנן שלל השגות ותקנות לגבי הקלטה במישור המשפטי, כאשר צבר החידודים בעניין זה הופכים את מלאכת הגשת תמלול כראייה למורכבת אך חשובה לא פחות. לאור זאת, מומלץ במידה רבה לבצע תמלול הקלטה כאשר מדובר בנושא יקר לליבכם כמו דיון משפטי, באמצעות שירותיהם של אנשי מקצוע אשר עוסקים בכך חדשות לבקרים.

זאת מכיוון שכך מתאפשר ללקוח לוודא הן כי הקלטתו תהיה קבילה בעודו ניגש להגיש אותה כראייה, כמו גם כי היא תעשה בציוד אשר יותיר ללא ספק וללא עוררין את המסר אשר הוא מתעתד להבהיר ולחזק.

לפיכך, אילו הנכם בפתחו של הליך משפטי ו/או שלב מכריע של דיון בעניינכם, כמו גם כי יש בידכם הקלטה או שמא הנכם מתעתדים לבצע שכזו, יוטב לכם אילו תכתתו רגליכם בכדי להתייעץ עם גורם מקצועי אשר בקיא ובפיו שגורות כלל התקנות הרלוונטיות לסוגיה, בכדי שתוכלו לצלוח אותה על הצד הטוב ביותר.

9 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול